Kombatan

                                 
 
 
     Kombatan je filipínské bojové umění. Hlava a zakladatel systému je Ernesto A. Presas. Tento styl je známý pro jeho doble baston techniky (techniky dvou holi) , ale take rozviji techniky solo baston a krátké i dlouhé čepelové zbraně , stejně jako boj beze zbraně a zápas..
 
     Ernesto A. Presas Sr se narodil v přímořském městečku Hinigaran, Negros Occidental na 1945-05-20. Ve věku 8 let začal svuj trénink bojových umění pod jeho otcem, José Presas, známým Escrima bojovníkem své doby.  Také jeho dalsí výcvik v bojových uměních je eklektický, studoval judo, džiu-džitsu, karate, a různé formy filipínskych a japonskych zbraní. V současné době je Lakan Sampu (10. Dan) v Arnis a Mano Mano (boj beze zbraně) a je držitelem Lakan Walo (8. Dan) ve filipínskych zbraních.
 
     Bratři Remy a Ernesto Presas pozorovali, jak klasické umění jejich země ztrácejí svou přitažlivost, a proto pomalu umíraji. Oba se snažili modernizovat filipinské umění do efektivního bojového systému, jenž by opět zaujal studenty bojových umění žijící v moderní společnosti. Jejich sen znovu představit staré  umění vedl k vývoji Modern Arnis. Ernesto Presas později přejmenoval svou verzi na Kombatan (původně Phillippino Combative Arts).
 
     V roce 1970 začal učit filipínské bojové umění na Filipínské univerzitě a Lyceum na Filipínách. Později se výuka rozšířila do jiných tříd na University of Santo Tomas, Ústřední vysoké škole na Filipínách, Far Eastern Vojenske akademii, Philippine National Police Academy a na Filipínske škole pro důstojníky letectva.
 
     Také v roce 1970 byl pozván do Japonska na EXPO '70 ' aby zde představil Arnis. Rychle získal respekt mnoha japonských mistrů, kteří nazvali jeho umění filipínské Kendo. Po návratu domů, s pomocí svého přítele Frederico Lazo, otevřel svůj první klub. Později založil Modern Arnis Association of International na Filipínách a ARJUKEN (což je zkratka pro Arnis, Jujutsu, Kendo) Karate Association pro formální šíření umění v Filipínách. V roce 1975 založil Mezinárodní federaci filipinských bojovych uměni (IPMAF) a začal šířit filipínská umění do okolního světa. V jeho době Arnis Presas Styl a techniky se staly široce přijímany v Evropě, Spojených státech, Kanadě, Mexiku, Austrálii, Novém Zélandu, Jižní Afriky, Saúdské Arábie a Puerto Rico. Publikoval také řadu knih a videí a vystupoval na obálce časopisu Inside Kung Fu s názvem "Ernesto Presas: Otec Mano Mano''.
 
     Ernesto Presas cestoval po světě a šířil své umění. Mnozi navštívili Filipíny pro jeho lekce v Manile
 
     Ernesto Amador Presas bohužel před pár lety zemřel ...
 
     Velmistrem a hlavou systému a IPMAF organizace se stal jeho syn  Ernesto Presas Jr. ...
 
 
 
 
Kombatan kombinuje několik tradičních filipínských stylů, které byly spojeny do jednoho umění:

Palis                              
Hirada Batangueno
Sungkiti Tutsada
Abaniko Largo / Corto
Doblada / Doblete
Banda y Banda
Sinawali
Espada Y Daga
Daga sa Daga
Dulo Dulo
Dos Puntas
Tres Puntas
Bangkaw
Sibat
Mano-Mano
Sipaan
Dumog